Expozície v Múzeu obchodu Bratislava

0
336

Návštevou Múzea obchodu vstúpite do minulého storočia a nadýchate sa atmosféry predajne so zmiešaným tovarom. V minulosti  bolo zvykom  označovať ju ako „koloniál”. Koloniálny tovar pochádzal z rôznych častí sveta a pre dobového človeka predstavoval častokrát jedinú možnosť, ako ochutnať svet.

Stála expozícia

Priaznivcom histórie a špeciálne predmetom súvisiacimi s obchodom a pohostinstvom ponúka Múzeum obchodu jedinečnú možnosť vrátiť sa v čase. Návštevou stálej expozície v Podunajských Biskupiciach sa presuniete do 30. tych rokov minulého storočia.

Stála expozícia je rozdelená tematicky do samostatných častí. Každá časť je tvorená špecifickou sadou predmetov. Tie je možné prezerať aj digitálne, prostredníctvom 3D modelov z pohodlia domova. V múzeu nájdete pomôcky pre obchodníka, reklamné predmety, archiválie, produkty a predmety slúžiace v pohostinstve.

Predajňa je typická svojím vnútorným usporiadaním, vybavením a samozrejme tovarom. Pokladňa, váhy a kalkulačky tvoria prvú skupinu predmetov. Plagáty, stojany a tabule poslúžili na reklamné účely. Výber z konkrétnych produktov koloniálneho obchodu si pozriete v podobe čokolád, kávovín a iného spotrebného tovaru. 

Hostinec aj vlastný pivovar

Predmety súvisiace s pohostinstvom tvoria ďalšiu kategóriu. Tie je možné pozorovať a tiež aj vyskúšat v hostinci, ktorý je súčasťou expozície. Samostatná časť s názvom Múzejný pivovar je vo večerných hodinách otvorená pre verejnosť. Tu sa podáva autentické pivo z vlastného múzejného pivovaru. 

Na výber je viacero druhov pív, nápojový list je prepracovaný a ponúka návštevníkom detailné informácie o každom produkte. Každý večer sú v ponuke minimálne štyri druhy pív. Sedieť v hostinci, ktorý dýcha storočnou atmosférou môžete pokojne aj každý večer.   

Expozícia Český Krumlov

Máloktoré múzeum sa môže pýšiť stálou expozíciou v inom štáte. Český Krumlov je domovom unikátneho projektu, ktorý spája živý obchod s tradičným múzeom. Expozícia má názov C. K. Kupecký krám a návštevníkom ponúka možnosť zakúpiť si repliky predmetov, ktoré sú vystavené v rámci spolupráce s Múzeom obchodu. Podobne zameraný obchod sa nachádza aj v centre Bratislavy na Bielej ulici. 

Rock v múzeu

Kto by povedal, že v múzeu bude znieť rocková, folková, jazzová, alternatívna a dokonca aj grungeová muzika? Múzeum obchodu vo svojich priestoroch víta medzinárodných aj domácich interpretov už do roku 2008. Návštevník sa počas koncertu sám stáva jeho súčasťou. Príjemná atmosféra je umocnená tesným kontaktom poslucháčov s hrajúcimi kapelami. Výnimočnosť priestoru doteraz prilákala umelcov z viac než 23. krajín sveta. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here