Beta-blokátory a iné lieky, ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu

Beta-blokátory a iné lieky ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu

Úvod

Erektilná dysfunkcia znamená neschopnosť dosiahnuť alebo udržať si erekciu, dostatočnú pre pohlavný styk. Hoci nie je prirodzenou súčasťou starnutia, týka sa najmä starších mužov. Avšak môže postihnúť mužov v akomkoľvek veku.

Erektilná dysfunkcia je často príznakom určitého zdravotného stavu, ako je napríklad cukrovka (diabetes) alebo depresia. Zatiaľ čo niektoré lieky môžu tento stav účinne liečiť, mnohé medikamenty, vrátane beta-blokátorov, môžu niekedy tento problém spôsobiť.

Váš lekár by sa preto mal pozrieť na lieky, ktoré užívate, aby zistil možné príčiny erektilnej dysfunkcie. Medzi najčastejšie príčiny erektilnej dysfunkcie v súvislosti s liekmi patria lieky na zníženie krvného tlaku.

Beta-blokátory

Beta-blokátory pomáhajú znížiť krvný tlak blokovaním určitých receptorov vo vašom nervovom systéme. Sú to receptory, ktoré sú zvyčajne ovplyvňované chemikáliami, ako je epinefrín. Epinefrín sťahuje vaše krvné cievy a spôsobuje, že krv sa pumpuje silnejšie. Predpokladá sa, že zablokovaním týchto receptorov môžu beta-blokátory narušiť časť nervového systému, ktorá spôsobuje erekciu.

Avšak podľa výsledkov hlásených v jednej štúdii zverejnenej v magazíne European Heart Journal sa erektilná dysfunkcia spojená s užívaním beta-blokátorov neukázala ako bežná. Hlásené prípady erektilnej u mužov, ktorí užívali beta-blokátory, mohli byť len psychologickou reakciou. Títo muži pred vykonaním štúdie totiž vedeli, že beta-blokátory môžu erektilnú dysfunkciu spôsobiť. Pre viac informácií si čítajte ďalej o psychologických príčinách erektilnej dysfunkcie.

Diuretiká

Ďalšie lieky, ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu

Tento vedľajší účinok môžu spôsobovať niektoré lieky, ako sú antidepresíva a niektoré voľnopredajné lieky. Medzi nepatria H2 blokátory na pálenie záhy, antihistaminiká a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Ďalšie lieky na zníženie krvného tlaku, ktoré môžu prispieť k erektilnej dysfunkcii, sú diuretiká. Diuretiká spôsobujú častejšie močenie. To zanecháva vo vašom obehu menej tekutiny, čo vedie k zníženiu krvného tlaku. Diuretiká môžu tiež uvoľňovať svaly vo vašom obehovom systéme. To následne môže znížiť prietok krvi do vášho penisu potrebný pre erekciu.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/sexualne-problemy/

Ďalšie lieky na krvný tlak

Iné lieky na krvný tlak majú menej pravdepodobné dopady na erektilnú dysfunkciu. Blokátory kalciového kanála a inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE) môžu byť pri znižovaní vysokého krvného tlaku rovnako účinné ako beta-blokátory. Avšak u mužov, ktorí tieto lieky používali, sa vyskytlo menej hlásení o erektilnej dysfunkcii.

Liečba erektilnej dysfunkcie

Ak sa Váš lekár domnieva, že vaša erektilná dysfunkcia môže súvisieť s beta-blokátormi a nemôžete užívať iné lieky na krvný tlak, stále máte ďalšie možnosti. V mnohých prípadoch môžete užívať lieky na liečbu erektilnej dysfunkcie. Váš lekár musí mať k dispozícii kompletný zoznam liekov, ktoré užívate. Vďaka tomu môžu určiť, či dané lieky na erektilnú dysfunkciu môžu reagovať s už užívanými liekmi.

Na trhu existuje v súčasnosti šesť liekov na liečbu erektilnej dysfunkcie

Z uvedených len Caverject a Edex nie sú perorálne pilulky. Namiesto toho sa vstrekujú do vášho penisu.

Žiadne z týchto liekov nie sú v súčasnosti k dispozícii ako generické lieky (predávané bez ochrannej značky). Vedľajšie účinky týchto liekov sú podobné a žiadny z nich nereaguje s beta-blokátormi.

Porozprávajte sa so svojím lekárom

Uistite sa, že lieky na krvný tlak užívate presne tak, ako je to predpísané. To pomôže minimalizovať vedľajšie účinky. Ak sa zdá, že erektilná dysfunkcia je vedľajším účinkom beta-blokátorov, informujte o tom svojho lekára. Môžu znížiť Vašu dávku alebo prejsť na iný liek. Ak vám beta-blokátory nepomohli, vašou alternatívnou možnosťou môžu byť lieky na erektilnú dysfunkciu.

Beta-blokátory a iné lieky, ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu
Scroll to top